Ny bølge av salvelse kommer over menigheten, hevder pastor Harold Caballeros i Guatemala
(2003) – Annen tirsdag i september overrasket Herren meg, forteller Harold Caballeros. Caballeros er grunnlegger og seniorpastor i El Shaddai-menigheten i Guatemala City i Mellom-Amerika. Gud kalte den tidligere sakføreren til forkynne for alle folkeslag, og det har ført pastor Caballeros til en rekke land. Han når regelmessig hele Guatemala gjennom radioprogrammene sine. Vi møtte Caballeros i Buenos Aires.
- Jeg hørte Gud si at det gamle paradigmet er ute, fortsatte han. – Det er skiftet ut. Den gamle vinsekken er ute. Der er en fullstendig ny vinsekk på plass. Den nye infrastrukturen er fullført i det himmelske. En ny dag er kommet, for den nye vin skal øses ut.
En vidunderlig fest
Caballeros gikk tilbake til kontoret og søkte den beste måten å formidle det han mente Gud hadde åpenbart for ham. Han fant han ut at det beste var ved å sammenligne det gamle og det nye paradigmet.
- Den Hellige Ånd sa at menigheten i århundrer har holdt seg innenfor kirkens fire vegger. For det gamle paradigmet hadde med seg en tendens til å gjemme seg bort. Vi understreket at verden er i den ondes makt, at menigheten er de som er utskilt fra verden, og vi trakk oss tilbake og bygget høyere vegger for ikke å bli besmittet av verden: ”Ikke gå på kino. Ikke se fjernsyn. Ha ikke venner fra verden. Ikke delta i dette, ikke i hint …, ikke, ikke.” Alle reglene var negative regler. Vi bygde så høye vegger og gjemte oss bak dem.
Caballeros fortsetter med å si at Den Hellige Ånd måtte komme til menighetene for å løse dem, og han kom. – Vi hadde fest, en vidunderlig fest. Vi lo, vi skalv og vi ristet, og vi kalte det vekkelse og hadde en herlig fest. Det var for oss, og folk gikk på alle møter, og vi troende gledet oss i Den Hellige Ånd. Vi ønsket at verden skulle komme inn, og glemte at det var vi som skulle gå ut.
Jordens salt – verdens lys
- Men det nye paradigmet er kommet. Den Hellige Ånd kaller oss til å gå ut. Vi begynner å forstå at Guds rike er som surdeig i verden, sier Caballeros. – Vi må gå ut i verden og ta verden for Kristus. Nå snakker vi om markedsplassen, nå snakker vi om samfunnsforvandling. Vi må komme til det punktet at vi ser at vekkelse ikke er nok. Vekkelse er vidunderlig, men det er ikke nok. Vi må tale om en ny reformasjon, og det krever en ny virkelighetsoppfatning. Så snart vi griper den, vil den gjennomtrenge hele vår tenkning.
- Hva er det Herren forventer at jeg personlig skal gjøre? spurte Caballeros. Han forteller at Den Hellige Ånd ga dem en profeti i januar for nesten to år siden. – Han sa at den største bølge av salvelse kommer over menigheten. Det er den sterkeste, kraftigste, mest strålende bølge av salvelse, og den har to hensikter. Først å bringe inn den største og vidunderligste innhøsting over hele verden – og det skjer allerede – og det skal manifestere seg i profetisk forbønn. Menigheten vil bli reist opp til et nytt nivå av bønn. Dernest sa Ånden: Min menighet skal komme til meg og finne den evige hensikt den ble skapt til.
- Folk reiser seg. Det allmenne prestedømme kommer igjen. Nå går vi ut. Nå vet vi at overalt vi kommer – på skolen, på universitetet, på markedsplassen, i forretninger, i politikken – alle steder, er vi jordens salt og verdens lys. Vi trenger ikke gjemme oss lenger. Nå er vi på offensiven, og Herren salver sitt folk til å gå ut for å ryste verden for Jesus.
- Vi var så fryktsomme at vi var de som satte oss selv på sidelinjen. Vi overlot verden til de korrupte. Vi ga opp. Vi abdiserte. Vi var de redde, men vi er ikke redde lenger! Vi var redde for alle, men nå ser vi at den nye vin får oss til å gå til hvem som helst og tale Herrens ord. Og de er åpne og tar imot Jesus Kristus!
En ny reformasjon
Pastor Caballeros forteller at de i Guatemala City opplever en mektig bevegelse fra Den Hellige Ånd. I 136 dager har de hatt møter hver dag og bønn 24 timer i døgnet. En dag på kontoret begynte han å tenke på at han aldri hadde gått til de mektigste og rikeste i samfunnet. Han tok noen telefoner og fikk avtaler med de ti mest innflytelsesrike i landet. Han gikk til dem. – Hver eneste en av dem tok imot Jesus Kristus. De var ikke motstandere: det hadde vært jeg som var redd.
- Den Hellige Ånd fører menigheten til en ny reformasjon. Dette er en like viktig tid som Martin Luthers, Calvins og Zwinglis tid. Det Gud former i oss, er en virkelighetsoppfatning basert på vers som Salme 24,1: ”Jorden hører Herren til – og alt det som fyller den, verden og de som bor der.” Tror vi den siste setningen, må det få følger for hvordan vi forstår det mest kjente av alle vers, Johannes 3,16, ”for så har Gud elsker verden”. Gud elsket verden, og han elsker fremdeles verden, og han vil frelse verden. Og du skal gå ut og forme verden til hans ære.
Trykt i Magazinet 14. november 2003
Dette er 2. av 4 artikler om bønneevangelisering i Argentina 2003.
Les også:
1. Guds time for Argentina
3. Bønnering reiste byen fra ruin
4. Kystby badet i bønn
Tags: Caballeros, Latin-Amerika
Leave a reply